headerphoto

Domaci Úkoly

Ahoj, Láby Vám vzkazuje, že kdo to nebude mít v zápisníku je plantážník...

Přečíst si a poznamenat do zápisníku nejdůležitější informace k těmto skautským osobnostem:

  • Olave Baden-Powell

Ihned se zapojila do služby skautskému hnutí. V roce 1916 byla jmenována "vrchní zpravodajkou" hnutí, v roce 1918 byl tento titul změněn na "Náčelní skautek", v roce 1930 byla Lady B.P. jmenována první a poslední "Světovou náčelní skautek" a v roce 1947 čestnou viceprezidentkou Mezinárodního výboru. Dva roky po konci II. světové války navštívila Lady B.P. Československo (mimo jiné i Pardubice a Chotěboř). Do své smrti v roce 1977 se zúčastnila většiny Světových jamboree a konferencí a byla přesvědčená, že nová vlna skautingu - aniž by zrazovala základní principy skautingu (povinnost k sobě, k druhým a k Bohu) - byla skutečným skautingem, tak jak si jej představoval její zesnulý manžel.
  • Robert Baden-Powell

  • Antonín Banjamin Svojsík
  • Ernest Thompson Seton
  • Vlasta Štěpánová Koseová
  • Emilie Milčicová
  • Bohuslav Řehák
  • Vlasta Macková
  • Rudolf Plajner

  • Jaroslav Foglar

Jaroslav Foglar (JF) se narodil 6. července 1907 v Praze. Studoval Veřejnou obchodní školu. Pracoval jako úředník, pedagogický pracovník, i jako odpovědný redaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed. Pod přezdívkou "Jestřáb" vedl po celý život skautské oddíly.

Ve čtyřech letech mu zemřel otec a od té doby žije s matkou a starším bratrem. Roku 1920 poprvé na výzvu svého staršího bratra navštěvuje skautský oddíl 48. klub oldskautů Jestřábi, podle kterého později dostal i svoji přezdívku Jestřáb. Jako třináctiletému mu vychází literární pokus, báseň Měsíční noci. V roce 1921 se mu naskytla možnost vstoupit do 34. pražského oddílu "Ohnivci", kde získává i svoji přezdívku. Jeho první publikovaná povídka Vítězství vychází časopisecky roku 1923. V roce 1925 končí obchodní školu, následně krátce pracuje v informační kanceláři a poté přechází na třináct let jako úředník k firmě Oskar Stein, velkoobchod papíren. O prázdninách vede skautský tábor, při němž poprvé zavítá do Sluneční zátoky na řece Sázavě. Po návratu z tábora se 34. pražský oddíl slučuje se slavnou Dvojkou a Jestřáb přechází do jeho vedení pod názvem Hoši od Bobří řeky.
V roce 1934 je vydána v nakladatelství Melantrich první Foglarova kniha - Přístav volá. Brzy přichází období Foglarova redaktorského působení v časopise Mladý hlasatel, kde vychází výzva k zakládání čtenářských klubů Mladého hlasatele. V létě vychází první vydání knihy Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Z. Buriana. Od listopadu 1938 se ve vedení redakce objevuje JF a začíná vycházet seriál na pokračování, známé Rychlé šípy. Roku 1941 je Mladý hlasatel zakázán nacisty. Těsně po válce řídí JF časopis Junák, brzy však odsud odchází pro názorové neshody, aby založil nový časopis - Vpřed. Tento časopis ukončil svoji činnost v roce 1948.
V padesátých letech JF působí jako vychovatel v domově mládeže pod dohledem StB. Se svým oddílem i nadále skautoval pod hlavičkou Oddílu mladých turistů. Ani tehdy však nepřestal psát. Po delší odmlce se v roce 1965 na trhu objevuje Tajemná řásnovka. V Ostravském kulturním zpravodaji začínají vycházet Rychlé šípy i s novými příběhy, kreslenými Marko Čermákem. V sedmdesátých letech se spisovatel věnuje převážně práci s oddílem, publikuje pouze časopisecky. Z tohoto období pochází kniha Náš oddíl, podložená více než šedesátiletou autorovou zkušeností ve vedení oddílu.
Po šedesáti letech nepřetržitého vedení předává oddíl v roce 1987 svému nástupci a řadí se tak mezi nejstarší oddílové vedoucí na světě. Po "sametové" revoluci roku 1989 má Foglar konečně volnou cestu k čtenářské veřejnosti. Od jara 1995 je JF dlouhodobě hospitalizován v nemocnici. 23. ledna 1999 umírá po delší nemoci v Thomayerově nemocnici. JF nám zanechal řadu podnětů a nápadů pro naši činnost - 23 knih, 13 bobříků, KPZ, …

Rozhodně za nejdůležitější nepovažuji datumy, počty sourozenců a podobné vámi oblíbené údaje J. Možná jsou tyto údaje vyžadovány v dějepise, ale u nás rozhodně ne...

Určitě můžete využít stránky skautské století (skautský institut)

Každá jste si pak vylosovala 2 osoby, které byste měla znát nejlépe a být schopná odpovídat na dotazy ostatních ve hře „ano x ne“. Tyto osoby nesmíte nikomu prozradit!

Motýlek se dozví osobnosti od Láby (SMS stačí :) )

 Dále připomínám pátrací akci, týkající se prvních táborů světového i českého skautingu. Úkol je již poměrně starý, takže kdo ho nebude mít v zápisníku, koleduje si o velký černý puntík!!!


Poslední úprava: 17.03.2014, 20:31:27 (před 3693 dny a23 hod )